kobieta trzyma się za twarz w aucie

, kategoria: Porady.

Prawidłowe działanie samochodu jest niemożliwe bez sprawnie działającej elektryki. Podpowiadamy, jakie problemy z elektryką mogą się pojawić i co robić w takiej sytuacji.

Z czego wynikają problemy z elektryką w samochodzie?

Przed wyjazdem na wakacje samochodem na pewno konieczne jest dokładne sprawdzenie stanu swojego pojazdu. Oczywiście nie każdą awarię można przewidzieć i dotyczy to zwłaszcza układów elektrycznych, ale warto przynajmniej zerknąć, w jakim stanie jest akumulator. Zobaczmy, co może spowodować unieruchomienie samochodu lub obniżyć komfort jazdy.

Problemy z elektryką w samochodzie nie są rzadkie

Układy elektryczne w samochodzie są coraz bardziej skomplikowane i tak naprawdę coraz więcej urządzeń jest zasilanych prądem. Dlatego też awarie związane z elektryką można uznać za normę. O ile niektóre usterki przyczyniają się wyłącznie do obniżenia komfortu jazdy, to już kłopoty z akumulatorem bądź alternatorem mogą zupełnie unieruchomić pojazd. Jeżeli w tym momencie znajdujemy się daleko od domu albo, co gorsza, nawet poza granicami kraju, to mamy naprawdę poważny problem. W zasadzie bez pomocy drogowej się nie obejdzie, tym bardziej że z reguły ciężko byłoby ustalić przyczynę awarii na własną rękę – bez odpowiednich narzędzi, a przede wszystkim bez wiedzy i doświadczenia. Lepiej nie ryzykować pojawieniem się zwarcia, co mogłoby skutkować nawet pożarem pojazdu.

Niesprawny alternator

Rola alternatora w samochodzie jest naprawdę bardzo ważna. To właśnie ten element jest odpowiedzialny za efektywne ładowanie akumulatora podczas jazdy. Jednocześnie wytwarza prąd zasilający wszelkie urządzenia elektroniczne w samochodzie. Jeżeli nie działa prawidłowo, to nie ma żadnych szans na wyprodukowanie wystarczającej ilości prądu. W konsekwencji akumulator jest niedoładowany i tym samym samochód może zostać całkowicie unieruchomiony. Dlatego należy zwracać uwagę na wszelkie szumy dochodzące z alternatora, a już sygnałem alarmowym jest zapalona kontrolka akumulatora na desce rozdzielczej. W takiej sytuacji najlepiej od razu podjechać do mechanika, ponieważ w innym przypadku konieczne będzie wezwanie pomocy drogowej z powodu braku możliwości odpalenia pojazdu. Samodzielnie nic się nie zrobi z niesprawnym alternatorem.

Alternator najczęściej przestaje wytwarzać prąd, kiedy spadnie lub zostaje zerwany pasek klinowy. Jeżeli zaczynają przygasać światła i kontrolki, to też znak, że źródłem kłopotów może być usterka regulatora napięcia odpowiedzialnego za przesyłanie prądu z alternatora do akumulatora.

akumulator

Niedziałający akumulator

Bez sprawnie działającego akumulatora nie ma szans na dostarczenie odpowiedniej ilości prądu, aby zasilić układ zapłonowy i paliwowy. W konsekwencji nie można uruchomić silnika. Samochód może też nagle stanąć, jeżeli podczas jazdy akumulator nie będzie naładowany. Mimo że nadaje się do wielokrotnego ładowania (wystarczy np. mieć ze sobą kable rozruchowe i drugi samochód ze sprawnym akumulatorem), to i tak jego żywotność zazwyczaj nie przekracza pięciu lat. Jednak poprzez nierozważne działania możemy okres jego użytkowania jeszcze skrócić. Dlatego nie należy doprowadzać do sytuacji całkowitego rozładowania akumulatora i np. pilnować, aby nie pozostawić włączonych świateł na wiele godzin. Problemy z akumulatorem pojawiają się także w przypadku brudnych lub skorodowanych klem i zacisków.

Kłopoty z oświetleniem

Niedziałające światła wynikają zazwyczaj z przepalonej żarówki albo zepsutego bezpiecznika. O ile wymienić bezpiecznik w miarę łatwo, to już samodzielna wymiana żarówek w nowszych modelach samochodów graniczy niemal z cudem i tak naprawdę rzadko jest możliwa. Warto jednak pamiętać, że jazda z niesprawnym oświetleniem grozi mandatem, więc lepiej nie ryzykować i od razu podjechać do warsztatu. Ponadto kłaniają się kwestie bezpieczeństwa – brak świateł to mniejsza widoczność samochodu, szczególnie po zmroku. W przypadku niedziałających kierunkowskazów łatwo też doprowadzić do kolizji z innym pojazdem.

kierownica auta

Brak podświetlenia deski rozdzielczej

To bardzo uciążliwa usterka wynikająca z zepsutego bezpiecznika, ewentualnie przepalonej żarówki albo zużycia styków w przełączniku świateł. Trudno ruszać w długą trasę, kiedy nie widać, jaką mamy prędkość czy jaki jest poziom paliwa w baku.

Niesprawne szyby i wycieraczki

W obu przypadkach mocno spada komfort jazdy, a niedziałające wycieraczki mogą nawet zmniejszać poziom bezpieczeństwa poruszania się samochodem z powodu ograniczonej widoczności. Tak się dzieje, kiedy podczas jazdy samochodem np. na wakacje nagle zaskoczy nas gwałtowna burza. Mocno padający deszcz przy całkowitym braku zbierania wody z szyby zmusi do przerwania jazdy. Jednak w długiej podróży równie irytujące mogą się okazać ślady po owadach na przedniej szybie, których nie można usunąć z powodu niesprawnych wycieraczek. Przyczyną tych problemów jest najczęściej przepalony bezpiecznik albo zepsuty silniczek wycieraczek (to już trudniejsze do wymiany).

Także w przypadku kłopotów z podnoszeniem i opuszczaniem szyb elektrycznych winowajcą często okazuje się bezpiecznik. Jeżeli nie, to przyczyna raczej tkwi w uszkodzeniu silniczka, ale do stwierdzenia tego konieczny jest demontaż drzwi i odłączenie zasilania od silnika szyb, aby można było wpiąć się w kostkę specjalnym urządzeniem pomiarowym.

Warto też pamiętać, że problemy z elektryką mogą zakłócać sprawne działanie klimatyzacji w samochodzie czy też uniemożliwiać słuchanie radia.