przypinanie liny holowniczej do haka w aucie

, kategoria: Porady.

Zepsucie samochodu na drodze to niekorzystna sytuacja dla każdego kierowcy. W dzisiejszym artykule przedyskutujemy, czy można holować automat samodzielnie i w jaki sposób to zrobić.

Jak holować automat samodzielnie? – wszystko, co musisz wiedzieć

Samochody z automatyczną skrzynią biegów w przeciwieństwie do pojazdów manualnych, znane są ze swojej solidności. Pomimo tego, mogą napotkać pewne problemy na drodze. Jeśli któregoś dnia znajdziemy się przed unieruchomionym samochodem, będziemy musieli odholować go do najbliższego warsztatu w celu naprawy i przeprowadzenia diagnostyki.

Czy samochód z automatyczną skrzynią można holować samodzielnie? Nie zaleca się samodzielnego holowania pojazdu z automatyczną skrzynią biegów. W takim przypadku konieczne jest wezwanie profesjonalnego mechanika, mogącego zapewnić poprawny transport samochodowi.

Rzeczywiście, większość typów automatycznych skrzyń biegowych nie jest przystosowane do samodzielnego holowania za pomocą linki, czy haka, prowadząc do dużego ryzyka awarii różnorodnych elementów zespołu z powodu przeciążeń i przegrzania.

Jednakże, przy ścisłym przestrzeganiu wszelkich zaleceń prawdopodobieństwo awarii może zostać zminimalizowane, a odpowiedź na pytanie, czy możliwe jest holowanie samochodu wyposażonego w automat, będzie raczej pozytywne. Zatem, jak holować samochód z automatyczną skrzynią biegów?

Samodzielne holowanie samochodu – włączony, czy wyłączony silnik?

Niezależnie od tego, czy jest to manualna, czy automatyczna skrzynia biegów, wszystkie samochody mogą się zepsuć, wymagając interwencji profesjonalisty. Automatyka wymaga więcej uwagi niż ręczne skrzynie biegów.

Żeby zdecydować się na samodzielne holowanie pojazdu z automatem, należy wziąć pod uwagę przemiennik momentu obrotowego pojazdu lub sprzęgło, które musi być stale zasilane olejem. Z reguły odpowiednie pompy w skrzyni biegów napędzane są przez ruch silnika. Gdy silnik pojazdu nie pracuje, pompa nie może wytwarzać ważnego dla niej ciśnienia, a skrzynia po kilku kilometrach może zacząć pracować na sucho na niektórych częściach ruchomych. Jeśli silnik nadal się uruchamia, należy holować pojazd na biegu jałowym, który zaoszczędzi problemów, a także zminimalizuje występujące w pracy na sucho wyraźnie widoczne uszkodzenia skrzyni biegów.

trójkąt ostrzegawczy na drodze

Przed przygotowaniem do holowania samochodu zadaj o bezpieczeństwo ruchu.

Jak holować automat? – wstępne przygotowania

Podczas holowania samochodu, nawet przy pracującym silniku, konieczne jest włączenie biegu N. (neutralnego). To jedyny sposób na holowanie pojazdu z automatyczną skrzynią biegów. W przypadku biegu P. (parkowanie), przekładnia pozostaje w postoju i blokuje koła, uniemożliwiając bezpieczne odholowanie pojazdu.

Należy również wziąć pod uwagę fakt, że podczas holowania samochodu na autostradzie niemożliwe będzie zapewnienie wysokiej jakości smarowania i chłodzenia oleju przekładniowego.

Aby wyeliminować przegrzanie i późniejszy wymóg kosztownych napraw automatycznej skrzyni biegów, należy przestrzegać maksymalnego dopuszczalnego ograniczenia prędkości. Instrukcje dla większości samochodów z automatyczną skrzynią biegów mówią, że trzeba holować samochód z prędkością nie większą niż 40 km/H.

Jednocześnie większość ekspertów zaleca wykonywanie takich prac z prędkością nie większą niż 15-20 km/H. To jedyny sposób na wyeliminowanie uszkodzeń skrzyni biegów, a w przyszłości spowolni to potrzebę, jaką jest wymiana sprzęgieł i innych materiałów eksploatacyjnych pojazdu.

przykręcanie haka w aucie

Hak lub lina holownicza to podstawa w przypadku awarii na drodze.

Holowanie samochodu z automatem – w jaki sposób?

Do holowania samochodu z automatyczną skrzynią biegów potrzebna jest lina holownicza lub hak holowniczy. W większości samochód znajduje się pierwszy z wymienionych przedmiotów, linka. Jej zaletą jest zdecydowanie mała waga i kompaktowość, zapewniająca możliwość zmieszczenia jej w bagażniku samochodu.

Haki holownicze z drugiej strony są bardziej praktyczne niż mniejsze liny holownicze, ponieważ sztywny drążek zapewnia stałą, bezpieczną odległość między dwoma samochodami i zapobiega przypadkowemu uderzeniu osoby z tyłu.

Czy samochód z automatyczną skrzynią można holować samodzielnie? – potencjalne zagrożenia

Holowanie auta automatem nie należy do łatwych zadań. Jeśli pojazd porusza się na niewłaściwych biegach lub jest holowany na zbyt dużą odległość, skrzynia biegów może ulec awarii. Zaliczyć do nich można:

  • Konwerter momentu obrotowego jest bezpowrotnie uszkodzony i wymaga całościowej wymiany;
  • Pompa oleju w skrzyni uległa zepsuciu z powodu ciągłej niepotrzebnej pracy;
  • Elektronika mogła ulec uszkodzeniu;
  • Uszkodzenia skrzyni biegów (zębatki, elementy miękkie).

W zależności do marki i modelu pojazd z automatyczną skrzynią biegów może być holowany na linie lub haku do 50 km. Dokładne informacje można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu. Jeśli pojazd był w zły sposób holowany, grozi to ryzykiem utraty istniejącej gwarancji na naprawę usterek związanych ze skrzynią biegów. Jak wiadomo, naprawy automatycznej skrzyni biegów należą do jednych z najdroższych na rynku.

Sytuacje, w których holowanie jest absolutnie zabronione to:

  • Nadmierna ilość lodu na drodze;
  • Wadliwe hamulce pojazdu;
  • Zepsuty układ kierowniczy.

Powyższe czynniki mogą doprowadzić do braku sterowności pojazdem, który uległ awarii, wiążąc się tym samym z nieprzewidywalnymi konsekwencjami, stanowiącymi zagrożenie dla ruchu drogowego. Począwszy od wpadnięcia do rowu po zagrożenie życia ludzi i otaczającego transportu. Przejdźmy zatem do 10 podstawowych zasad, które należy przestrzegać przy holowaniu pojazdu z automatem.

Holowanie samochodu z automatyczną skrzynią – 10 kroków

  1. Przed rozpoczęciem holowania ustaw pojazd ciągnący jak najbliżej pojazdu, który ma być holowany;
  2. Wpierw przymocuj urządzenia holownicze (lina lub hak) do samochodu holującego, następnie holowanego;
  3. Przedyskutuj z wyprzedzeniem, jaką dokładniej trasę wybierzesz i z jaką prędkością będziesz się poruszać. Trasa nie powinna być dłuższa niż 50 km, gdyż grozi to powolnym niszczeniem działających na sucho, bądź jałowo elementów drugiego auta;
  4. Przed ruszeniem należy zwolnić bieg P. w zepsutym pojeździe i ustawić go w pozycji neutralnej. Jeśli to możliwie, uruchom tryb awaryjny;
  5. Przekręć kluczyki w stacyjce, aż zaświecą się kontrolki, takie jak lampka stanu oleju. W ten sposób wspomaganie kierownicy pozostaje sprawne, a blokada nie może się włączyć;
  6. Należy mieć włączone światła pozycyjne, zarówno w pojeździe holowanym, jak i ciągnącym. Można skorzystać również ze świateł awaryjnych. Wskazane jest również, aby umieścić trójkąt ostrzegawczy w tylnej szybie pojazdu awaryjnego. W ten sposób ostrzegasz kierowców jadących za Tobą;
  7. Im wolniej jedziesz, tym mniejsze ryzyko kolizji od tyłu, spowodowanej przez holowany pojazd. Poruszaj się z niewielką prędkością do 20-40 km/H;
  8. Kierowcy pojazdu ciągnącego muszą używać sygnałów ręcznych lub kierunkowskazów bocznych, aby we właściwym czasie wskazać kierunek, w którym jadą. Jeśli nie ma pasażera, skieruj palcem w prawo, zanim skręcisz w prawo;
  9. W pojeździe ciągnącym hamuj ostrożnie nie gwałtownie;
  10. Unikaj dodatkowego rozproszenia w postaci radia lub muzyki, obserwując ruchy dotkniętego awarią pojazdu w lusterku wstecznym.

transport auta na lawecie

Autoholowanie to niezastąpiona pomoc w przypadku usterki automatu.

Jak holować samochód z automatyczną skrzynią biegów?

Samochód mający automatyczną skrzynię biegów, w przeciwieństwie do manualnej skrzyni, wymaga o wiele większych środków ostrożności. Do tego stopnia, że większość producentów zaleca wezwanie na miejsce zdarzenia profesjonalną pomoc drogową.

Rzeczywiście, dźwignia skrzyni biegów jest domyślnie zablokowana w pozycji P. Powinniśmy wiedzieć, że jeśli nie można uruchomić pojazdu, związane jest to z działaniem pompy olejowej skrzyni biegów, która nie załącza się, a więc nie może nasmarować Twojego układu. Ponadto obroty na biegu jałowym lub w przeciwnym kierunku (w przypadku holowania pojazdu z tyłu) mogą uszkodzić skrzynię biegów. Dlatego nie zaleca się samodzielnego holowania samochodu i korzystania z lawety wyposażonej w platformę.

Jeśli więc mamy możliwość skorzystania z lawety, lepiej zapomnieć o holowaniu. O wiele bardziej opłaca się załadować samochód na platformę specjalnego pojazdu, np. pomocy drogowej EuroHol, która już od 1994 działa na drogach Krakowa i okolic. Staranna i kompleksowa pomoc profesjonalistów zapewni bezpieczeństwo automatycznej skrzyni biegowej, a autoholowanie dostępne w ofercie firmy pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy, gdyż naprawa automatu należy do jednych z najdroższych.