Człowiek, wybierając samochód dla siebie i dla swojej rodziny, wybiera to co najlepsze, bez względu na realną wartość. Dlatego, przy zakupie warto kierować się zdrowym rozsądkiem, co pozwoli na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z naprawami naszego nowego nabytku.
- Opony – koniecznie należy sprawdzić nie tylko ich stan ale i wiek. Trzeba pamiętać, że guma po pięciu latach zaczyna zmieniać swoje właściwości i nawet pięknie wyglądające opony kilkuletnie mogą nadawać się tylko do wymiany
- Podwozie – dyskwalifikujące są wszelkie kawałki pokryte rdzą. Podwozie powinno być czarne. Równocześnie niepokojące powinny być wszelkie pęknięcia na gumowych elementach czy zacieki oleju przy amortyzatorach, w pobliżu komory silnika czy skrzyni biegów.
- Sprawdź, kiedy wymieniany był rozrząd i olej
- Skontroluj stopień utlenienia elementów z aluminiów, plastików i gum, poszukaj wycieków
- Sprawdź, jak prezentuje się tapicerka w oglądanym samochodzie. Niepokojące powinny być miejsca, w których widać sztukowanie, zacieki, ślady po czyszczeniu czy praniu. W przypadku skórzanej tapicerki zwróć uwagę, czy nie była malowana – będzie bardziej gładka, naszywana czy sztukowana. Mogła być również wymieniona i to na pewno nie na ten sam, dobry gatunek.
- Jazda próbna – dobrze rozgrzej silnik i posłuchaj jego pracy. Zwróć też uwagę na to, jak pracuje skrzynia biegów, czy nie szarpie, nie wydaje dziwnych odgłosów, czy biegi wchodzą „gładko”
- Grubość lakieru – najszybciej sprawdzisz miernikiem, który warto mieć ze sobą. Źlr zrobione naprawy blacharskie mogą sprawiać nie lada kłopot.
- Przebieg pojazdu – „cofanie” liczników i ukrywanie faktycznego przebiegu pojazdu do częsta praktyka. W związku z tym dobrze wiedzieć, że po drugiej stronie barykady znajdują się specjaliści, którzy są w stanie stwierdzić rzeczywisty przebieg samochodu po przesłankach i informacjach zapisanych w elektronice samochodu.
- Ubezpieczenie OC – teoretycznie nie musisz z nim nic robić. Możesz wypowiedzieć umowę w dowolnym terminie, możesz z niego korzystać do chwili, gdy straci ważność. Uważaj tylko, jeśli nie posiadasz wielu zniżek, a auto kupiłeś od kogoś, kto miał tych zniżek dużo – być może będziesz musiał dopłacić do wartości polisy. Pamiętaj też, że polisa OC nowokupionego auta nie odnowi się samoistnie więc przed upływem terminu jej ważności musisz mieć zawarta swoją umowę. Co ciekawe, w myśl przepisów, sprzedający nie może wypowiedzieć umowy OC po sprzedaży auta – tak więc możesz hasać bez przeszkód na ubezpieczeniu zakupionym wraz z autem.
Ostrożności nigdy za wiele, a podobno chytry dwa razy traci. Lepiej zabrać samochód do niezależnego warsztatu, gdzie obejrzy go osoba doświadczona, wyłapując ewentualne usterki, niż kupić samochód, w który później będziesz inwestował niezliczoną ilość pieniędzy. Po co ci samochód, który tylko stoi na warsztacie i zapewnia godziwą pensje mechanikowi? Przede wszystkim zaś, do samochodu musisz mieć zaufanie na trasie. Jadąc w daleką podróż musisz wiedzieć, że auto jest dobrze do drogi przygotowane i nie zawiedzie. Wiadomo, że dzieją się różne rzeczy. Zdarzają się przypadki i wypadki. Ale musisz czuć, ze ty zadbałeś o wszystko, co mogłoby mieć wpływ na bezpieczeństwo twoje i twojej rodziny.