, kategoria: Porady.

Koniec chłodów pozwala kierowcom zdjąć zimowe ogumienie, a na jego miejsce założyć inny komplet. Jak dobrze dopasować opony letnie do warunków eksploatacyjnych auta?

Zmiana opon zimowych na letnie

Przedwiośnie to okres, w którym kierowcy muszą zmagać się z bardzo zmienną pogodą. Trudne jest więc wskazanie optymalnego, najlepszego terminu wymiany opon na letnie. Zimowe ogumienie powinno się zwykle demontować wówczas, gdy średnia temperatura dobowa zaczyna przekraczać 7 stopni Celsjusza. Wczesnowiosenna aura bywa jednak niezwykle kapryśna, w związku z czym warto odczekać z wymianą do ustabilizowania się warunków atmosferycznych. Najlepiej założyć opony letnie wówczas, gdy kilkanaście następujących po sobie dni będzie wystarczająco ciepłych – zwykle ma to miejsce na przełomie marca i kwietnia.Przezorność ma znaczenie, ponieważ pozwala uchronić się przed nieoczekiwanym powrotem niskich temperatur i dużych opadów.

Opony letnie a bezpieczeństwo

W Polsce jazda na ogumieniu z indeksem prędkości i nośności niższym, niż zalecany jest karalna. W obu przypadkach należy wybierać opony o wskazanych wartościach homologowanych. Niższe indeksy znacząco wpływają na obniżenie poziomu bezpieczeństwa jazdy, jednocześnie zwiększając ryzyko szybkiego zniszczenia bieżnika. W razie wypadku lub kolizji, kierowca może mieć problem z uzyskaniem odszkodowania. Stosowanie opon o nieco wyższym indeksie prędkości jest natomiast dozwolone. Może jednak wywołać:

  • wyższe opory toczenia
  • pogorszenie komfortu jazdy
  • większe zużycie paliwa

Warto tez pamiętać, że opony o najwyższym indeksie prędkości zalecane są jedynie do pojazdów z silnikami o dużej mocy.

Klasy opon letnich

Najtańsze opony letnie produkowane są w oparciu o sprawdzone, ale dość przestarzałe technologie. Dotyczy to zarówno zastosowanej mieszanki, jak i wzorów bieżnika. Zaletą produktów ekonomicznych jest funkcjonalność – takie ogumienie dobrze sprawdza się w umiarkowanych warunkach miejskich. Można z powodzeniem wykorzystać je do spokojnej jazdy, z niedużymi miesięcznymi przebiegami. Najlepszy kompromis między ceną a jakością zapewniają opony klasy średniej. Stanowią najlepszy wybór dla kierowców, których interesuje wygoda, a nie maksymalne osiągi – można je stosować zarówno w ciężkich SUV-ach, jak i autach małolitrażowych. Ogumienie średniej klasy dobrze sprawdza się nie tylko podczas jazdy po mieście, ale także na dalszych trasach. Przeznaczone jest zwłaszcza dla osób, które preferują dość spokojny styl jazdy. Z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach zaprojektowane zostały opony klasy premium. Takie ogumienie doskonale radzi sobie w dużym upale i na praktycznie każdej powierzchni. W oponach premium stosowane są nowoczesne mieszanki gumy.

Rodzaj bieżnika

Na rynku spotkać można opony letnie z trzema rodzajami bieżnika – symetryczne, asymetryczne oraz kierunkowe. Każdy z nich posiada swoje zalety oraz wady. Poszczególne rozwiązania różnią się także poziomem zaawansowania technologicznego.

bieżnik opon

Opony letnie symetryczne

Opony symetryczne o zastosowaniu letnim stosowane są znacznie częściej, niż ich zimowe odpowiedniki. Wynika to bezpośrednio z budowy bieżnika, który nie najlepiej sprawdza się w trudniejszych warunkach. W przypadku tego typu ogumienia, obie połowy bieżnika są identyczne i mogą być montowane w sposób dowolny. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest wysoki komfort akustyczny. Modele z odpowiednią mieszanką gumy zapewniają też niższe opory toczenia, co pozytywnie wpływa na żywotność opony i obniża spalanie. Ogumienie symetryczne najczęściej występuje w rozmiarach 13 – 15 cali. Dobrze sprawdzają się w pojazdach o stosunkowo niedużych mocach, w autach średniolitrażowych lub małolitrażowych. Zapewniają bezpieczną jazdę w każdych warunkach.

Opony letnie asymetryczne

Opony letnie z bieżnikiem asymetrycznym stosowane są bardzo powszechnie – coraz częściej montowane są jako standardowe wyposażenie większości samochodów średniej klasy. W takiej konstrukcji, rzeźba ogumienia jest po obu stronach bieżnika różna. Obszar zewnętrzny zapewnia optymalne prowadzenie na zakrętach, podczas gdy mocniej ponacinana część wewnętrzna odprowadza wodę. Budowa opon asymetrycznych przyczynia się do zwiększenia stabilności samochodu, za sprawę znacznie lepszego rozłożenia nacisku masy. Ogumienie tego typu jest przy tym ekonomiczne i bardzo ciche. Warto pamiętać o zwróceniu uwagi na montaż. W zależności od oznaczenia:

  • inside – opona powinna być montowana w kierunku pojazdu
  • outside – opona powinna być montowana na zewnątrz pojazdu

Bieżniki asymetryczne zwykle spotkać można w kompaktowych samochodach miejskich.

Opony letnie kierunkowe

Letnie opony kierunkowe sprawdzają się dobrze w różnych warunkach eksploatacyjnych. Ten typ ogumienia charakteryzuje się kierunkiem toczenia opony, określanym przez producenta. Bieżnik opon kierunkowych posiada kształt litery U lub V, przez potocznie nazywany bywa jodełką. Do największych zalet takiej konstrukcji zaliczyć można dobrą reakcję na hamowanie i przyspieszenie, a także optymalne odprowadzanie wody. Zapewniają też doskonałą przyczepność do podłoża. Dzięki odpowiednim parametrom, letnie opony kierunkowe często montowane są w samochodach sportowych.

Oznaczenia opon letnich

Opony letnie różnią się od zimowych oraz całorocznych przede wszystkim rzeźbą bieżnika oraz zastosowaną mieszanką gumową. Na pierwszy rzut oka może być to trudne w ocenie, dlatego najlepiej zapoznać się z oznaczeniami zamieszczonymi na ogumieniu. O ile w przypadku kompletów zimowych charakterystycznych symboli jest dużo, w przypadku opon letnich nie istnieją żadne przepisy nakazujące obecność konkretnych oznaczeń. Dzięki ikonom obecnym na zimówkach, odróżnienie ich od ogumienia letniego jest stosunkowo proste. Bardziej problematyczne okazuje się rozpoznanie opony całorocznej. W takim przypadku jedynym oznaczeniem bywa nadruk all season, przy czym nie jest to reguła. Najlepszym rozwiązaniem jest więc kupowanie ogumienia wyłącznie u sprawdzonego sprzedawcy, który będzie w stanie dać pewność doboru odpowiedniego kompletu opon letnich.

Opony letnie – wymiana i zakup

Po zakupie kompletu ogumienia, warto udać się do zakładu wulkanizacyjnego celem odpowiedniego obsadzenia opon i wyważenia kół. Tego rodzaju działania warto wykonywać przy okazji każdej sezonowej zmiany, dzięki czemu będzie można znacznie dłużej cieszyć się eksploatacją ogumienia. Co jakiś czas warto też sprawdzić ciśnienie w oponach letnich – utrzymywanie ich w dobrym stanie znacząco wpływa na komfort jazdy oraz bezpieczeństwo kierowcy. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług w razie problemów z samodzielnym zakupem lub wymianą kompletu ogumienia. Jesteśmy w stanie zaoferować pomoc drogową i usługi wulkanizacyjne, dzięki którym opony zostaną odpowiednio przygotowane na okres letni.