, kategoria: Aktualności, Porady.

Nadchodząca wiosna to czas zmian, które chcemy wokół siebie uskutecznić żeby nadać naszemu funkcjonowaniu pozytywnej energii. Odświeżamy wnętrza naszych mieszkań, wprowadzamy kolorowe kwiaty i otaczamy się radosnymi bodźcami. To samo powinno dotyczyć naszych pojazdów. Wiosenne mycie auta po zimie to idealna forma na nadanie pojazdowi świeżości i estetyki wizualnej, a jednocześnie zachowaniu jego trwałości.

Dlaczego warto myć auto?

Wielu użytkownikom pojazdu wydaje się, że mycie auta to jedynie zabieg, którego zadaniem jest zwiększenie jego estetyki. Nie jest to prawdą. Atrakcyjny wygląd to tylko jedna z ważnych kwestii. Brud, kurz i pył, który gromadzi się na lakierze stanowi przyczynę pojawiania się procesów korozyjnych. Rdza potrafi przeżerać blachę i prowadzić do jej całkowitej destrukcji. O samochód warto także dbać w wewnątrz. Zadbany pojazd zarówno ze zewnątrz, jak i od środka, wprowadza nas w dobry nastrój, takie auto o wiele lepiej się prowadzi, a przebywanie w nim staje się przyjemne. Zadbany samochód to także to pojazd, który o wiele mniej traci swoją wartość na rynku wtórnym. Nadchodząca wiosna to okazja, by doprowadzić nasz czterokołowiec do przyjemnej i atrakcyjnej wizualnie formy.

Dlaczego po zimie szczególnie warto umyć auto?

Zima to okres, który nie tylko nam ciężko upływa. To czas, który jest również szkodliwy dla naszych samochodów. Zanieczyszczenia gromadzące się na nim stanowią zagrożenie dla wytrzymałości jego lakieru i elementów wewnętrznych, a zima to okres, w którym czynników przyczyniających się do zwiększenia ryzyka wystąpienia korozji znacznie przybywa. Kondycję naszego auta pogarsza sól i piach, które stosowane są do zabezpieczenia jezdni i umożliwienia bezpiecznego poruszania się po nich. Stan pojazdu pogarszają także codzienne zimowe czynności, bez których nie moglibyśmy wyjechać autem. To cały proces odśnieżania, na który składa się skrobanie szyb i ściąganie śniegu przy pomocy szczotek. Te czynności pozostawiają ślady i mikrorysy, które zaburzają estetykę pojazdu.

Dokładne mycie

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy przeprowadzić po zimowej eksploatacji pojazdu jest dokładne umycie auta. Dla wielu kierowców jest to proces oczywisty, ale zdecydowana większość ogranicza ten krok do zadbania jedynie o karoserię pojazdu. Tymczasem, wiosenne mycie auta po zimie powinno oznaczać zarówno zabiegi pielęgnacyjne nadwozia, jak i jego podwozia. Obydwa aspekty są bardzo ważne. To właśnie w podwoziu zbiera się najwięcej szkodliwej soli i piachu, które mogą przyczyniać się do korodowania ważnych elementów. Należy w tym celu wykorzystać pracę środków czyszczących nanoszonych pod wysokim ciśnieniem, co pozwoli na dokładne pozbycie się wszelkich niesprzyjających zabrudzeń i pozostałości po zimie. Proces ten nie jest łatwy do przeprowadzenia samodzielnie. Żeby móc dobrze wyczyścić podwozie należy skorzystać z kanału z odpływem. Środki czyszczące należy dobrze spłukać. Jednak proces mycia podwozia nie jest taki łatwy. Należy uważać żeby nie zamoczyć alternatora. Szczególnie istotne jest to, kiedy w pojeździe znajduje się dużo elektroniki. Jeżeli słabo znamy się na budowie auta, warto zlecić to fachowcom. Kiedy już wyczyścimy auto od spodu, zabierzmy się za nadwozie.

Mycie i usuwanie rys

Praca z nadwoziem zaczyna się od dokładnego wymycia na myjni. Musimy auto całkowicie oczyścić ze wszelkich zanieczyszczeń oraz soli, która również dostaje się na karoserię. Warto zacząć od opłukania wodą, szczególnie w okolicach nadwozia, które gromadzi najwięcej soli i piachu oraz błota. Po tym kroku, używamy środków czyszczących dostępnych na myjni. Najlepiej stosować myjki wysokociśnieniowe. Następnie, po raz kolejny płuczemy wodą, by dobrze zmyć detergenty czy też szampon. Kolejnym krokiem jest usuwanie małych rysek, które powstały w trakcie zimy, a które dostrzeżemy po dokładnym umyciu samochodu. Do tego celu używamy specjalnego mleczka, które nanosimy na lakier i polerujemy ścierką z mikrowłókna. Czynność ta wymaga cierpliwości, ale pozwoli przykryć wszelkie zadrapania powstałe od szczotki do odśnieżania. Następnie, warto samochód poddać procesowi woskowania, którego można dokonać znowu na myjni. Zwiększy to warstwę ochronną lakieru i zminimalizuje przyciąganie zanieczyszczeń. Na koniec, poddajemy karoserię procesowi spłukiwania i nabłyszczania, co uchroni lakier od smug i zacieków.

Felgi i opony – też ważne

Wiosna to także czas, w którym wymieniamy opony na letnie. Nie znaczy to jednak, że zimowe możemy po prostu rzucić w kąt. Należy je dokładnie wyczyścić, by guma nie była zżerana przez nagromadzoną sól. Felgi wymagają dodatkowego czyszczenia. Samo mycie na myjni może okazać się niewystarczające. Warto opryskać je specjalnym preparatem, który dotrze również do klocków hamulcowych i rozpuści nagromadzone szkodliwe zanieczyszczenia. Dodatkowo, warto skorzystać ze specjalnej szczotki, która dotrze w trudno dostępne miejsca. Przyrządy te kupimy w sklepach motoryzacyjnych.

Wnętrze

Wiosna niesie ze sobą powiew świeżości i radości. Warto także wnieść te emocje do wnętrza auta. Przede wszystkim dobrze odkurzmy środek samochodu. Chodzi tu zarówno o dywaniki, jak i podłogę i tapicerkę. Warto także wymyć deskę rozdzielczą i pozbyć się z niej z kurzu. Miłe i wiosenne wnętrze auta to również zapach. Warto skorzystać z odświeżaczy powietrza. Jeżeli wciąż mamy stare, wymieńmy je na nowe, które wprowadzą prawdziwą wiosenną świeżość.