auto na lawecie pomocy drogowej

, kategoria: Aktualności.

Ile kosztuje wezwanie pomocy drogowej? To zależy od tego, jakiej pomocy, gdzie i kiedy potrzebujesz. Jeżeli interesuje Cię tylko tania laweta, to koniecznie najpierw zapytaj o cenę usługi. A gdy szukasz profesjonalnej firmy transportowej, sprawdź jak długo firma działa na rynku i jakimi holownikami dysponuje.

Wezwanie pomocy drogowej jest czasami po prostu konieczne. Gdy będziesz miał wypadek, stłuczkę lub dojdzie do awarii Twojego pojazdu, zazwyczaj nie poradzisz sobie sam. A kolega, sąsiad lub nawet przysłowiowy szwagier nie zawsze będzie posiadał odpowiedni sprzęt.

Tym bardziej, że samochody z uszkodzonym układem kierowniczym lub hamulcowym nie mogą być holowane na lince. Do ich transportu potrzebny jest sztywny hol. Tak zwane widły montowane są z tyłu samochodu. Ale! Niewielu kierowców posiada taki sprzęt, a jeszcze mniej wozi je na co dzień w swoim aucie. Prościej jest więc w awaryjnej sytuacji skorzystać z profesjonalnego transportu aut.

Pomoc drogowa – mniej niż tania

Pomoc drogowa mniej niż tania? Co to ma znaczyć?! – pewnie się teraz zastanawiasz, ale takie rozwiązanie jest możliwe. Gdy dojdzie do kolizji lub wypadku to wszystkie koszty związane z usunięciem skutków szkody są rozliczane z polisy OC sprawcy szkody.

To oznacza, że poszkodowany zapłaci 0 zł (słownie: zero złotych) za załadowanie uszkodzonego pojazdu na lawetę, transport we wskazane miejsce oraz rozładunek. Nie musi się też martwić o koszty naprawy. Cały rachunek z warsztatu pokryje ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia drogowego.

Podczas naprawy swojego pojazdu, poszkodowany może za darmo korzystać z zastępczego auta. Za to również zapłaci ubezpieczyciel.

trójkąt ostrzegawczy na drodze

Gdy potrzebujesz pomocy drogowej, często od ceny ważniejsza jest szybkość obsługi zlecenia przez firmę transportową.

Gdy szukasz taniej pomocy drogowej w Krakowie

Firm oferujących auto pomoc na terenie Krakowa, Nowej Huty, zakopianki oraz okolic aglomeracji jest mnóstwo. Ale nie wszystkie mają profesjonalny i nowoczesny tabor oraz przejrzysty cennik. W firmie Euro Hol w Krakowie nie ma tego problemu.

Zaletą tego przedsiębiorstwa, które już od 1994 roku oferuje transport pojazdów na lawecie jest cennik zamieszczony na stronie internetowej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że niektóre ceny mają charakter orientacyjny. Dlatego często podane są widełki cenowe lub określenie od. Jeżeli płacisz za autopomoc z własnej kieszeni, lepiej najpierw upewnij się ile będzie kosztować usługa.

Ile kosztuje wezwanie pomocy drogowej ?

Pamiętając o tym, że cennik zawiera orientacyjne stawki, omówmy cennik pomocy drogowej na przykładzie Euro Hol w Krakowie. Po co? Po to, aby przekonać się ile rzeczywiście kosztuje wynajęcie lawety lub holownika.

Za sam załadunek i rozładunek pojazdu na holownik zapłacisz min. 60 zł, pod warunkiem, że pojazd będzie miał sprawny układ jezdny i kierowniczy. Gdy samochód zostanie podczas stłuczki poważniej uszkodzony – czyli np. będzie miał urwane koło, niesprawne hamulce lub zablokowany któryś z elementów sterujących – wówczas załadunek i rozładunek będzie kosztował od 100 do 450 zł. Im bardziej uszkodzony i cięższy pojazd, tym wyższa cena.

Transport samochodu na lawecie

Cennik za sam transport pojazdu przez pomoc drogową w Krakowie też jest mocno zróżnicowany. Firma Euro Hol wycenia, że przewiezienie pojazdu osobowego o masie do 1,5 tony na terenie Krakowa kosztuje przynajmniej 150 zł. Ostateczna cena zależy od trasy przejazdu oraz warunków drogowych, bo przecież w Krakowie może zdarzyć się i korek, i gołoledź.

Gdy pojazd ma być transportowany poza Krakowem, ale na trasie o długości do 100 km, cena ustalana jest indywidualnie. W tym wypadku wysokość opłaty zależy od wagi pojazdu oraz rodzaju dróg, którymi ma poruszać się laweta.

Tymczasem cena transportu osobówki o masie do 1,5 tony na trasie powyżej 100 km będzie ustalana zależnie od liczby kilometr. Minimalna stawka za 1 km wynosi 2,5 zł, ale może wzrosnąć zależnie od wagi auta, trasy przejazdu, warunków i opłat drogowych.

kierowca rozmawia przez telefon przy uszkodzonym aucie

Wzywając pomoc drogową, zapytaj o cenę. Aby potem nie mieć wątpliwości co do wysokości rachunku.

Dodatkowe opłaty za pomoc drogową

Firmy transportowe zazwyczaj liczą ekstra za dodatkowe usługi, które wiążą się na przykład z użyciem specjalistycznego sprzętu lub dłuższym czasem obsługi zlecenia. Dopłacić będzie trzeba m.in. za wyciągnięcie auta z rowu lub garażu podziemnego. Taka usługa może kosztować 100 zł lub więcej, gdy operacja będzie bardziej skomplikowana i utrudniona.

Droższy jest też ekspres – w Euro Hol w Krakowie dopłata za szybki wyjazd pomocy drogowej wynosi 50 zł.

Klient musi też zapłacić za transport więcej niż dwóch osób holownikiem, który jest wyposażony w siedmioosobową kabinę. W tym wypadku minimalna stawka wynosi 50 zł.

Opłata za pomoc drogową a rezygnacja z usługi

Właściciele firm transportowych z żalem przyznają, że czasami klienci wzywają pomoc drogową, a gdy ta jest już na miejscu lub za chwilę ma dotrzeć do celu, rezygnują z usługi. Czemu? Bo zmienili zdanie, bo samochód jednak odpalił, bo inny kierowca im pomógł albo znajomy będzie holował ich na lince. Tłumaczeń jest wiele, a efekt jeden.

Kierowca pomocy drogowej stracił czas i paliwo, aby dotrzeć do klienta, ale nie zarobi na zleceniu. Dlatego w cennikach wielu pomocy drogowych pojawił się punkt Rezygnacja z usługi po jej przyjęciu przez dyspozytora i wyjeździe lawety.

Przykładowo w Euro Hol w Krakowie, gdy rezygnacja dotyczy usługi na terenie Krakowa, klient musi zapłacić 100 zł. Ale, gdy holownik miał obsłużyć zlecenie poza miastem, wtedy stawka wynosi 100 zł plus 4 zł za każdy km.