, kategoria: Aktualności, Porady.

Ściągnięcie auta z zagranicy jest świetnym sposobem na zakup samochodu w dobrym stanie, a przy tym po okazyjnej cenie. Na co warto uważać przed, po i w trakcie zakupu?

Jak ściągnąć auto zza granicy?

Każdą z niezbędnych formalności przy ściąganiu auta z zagranicy wykonać można w praktycznie dowolnej kolejności. Operacja przeprowadzona w odpowiednim porządku daje jednak szansę na zaoszczędzenie zarówno pieniędzy, jak i czasu.Zakup auta z zagranicy wymaga od nabywcy przede wszystkim dokonania jego rejestracji. Należy w tym celu udać się do najbliższego wydziału komunikacji, zabierając ze sobą niezbędne dokumenty. Należą do nich:

  • karta pojazdu
  • umowa kupna
  • dowód wyrejestrowania samochodu za granicą
  • badanie zagraniczne
  • dowód opłacenia akcyzy
  • wniosek o rejestrację

Jeżeli samochód sprowadzony został z państwa poza Unią Europejską, konieczne jest ponadto opłacenie unijnego VAT-u oraz cła. W przypadku braku tablic u zakupionego auta, należy je wyposażyć w tymczasowe. Jedynie wówczas samochód będzie mógł się swobodnie poruszać po drogach publicznych, nawet jeżeli nie zostanie przeprowadzone badanie techniczne. Standardowo cena tablic czasowych wynosi mniej więcej 60 złotych.

Przekład dokumentacji

Po zakupie samochodu sprowadzonego do Polski, tłumacz przysięgły musi przygotować translację niezbędnych dokumentów. Dostarczane wydziałom komunikacji informacje zawsze podane muszą być w języku polskim. Tłumaczenie powinno obejmować następujące dokumenty:

  • dowód rejestracyjny
  • karta pojazdu
  • umowa kupna

Są one niezbędne do przeprowadzenia rejestracji pojazdu. Wiele firm wykonujących tego typu zlecenia regularnie zamieszcza ogłoszenia w lokalnej prasie oraz na portalach motoryzacyjnych. Zlecenie tłumaczenia profesjonalistom daje pewność sporządzenia translacji zgodnej z aktualnymi wymogami. Zazwyczaj doświadczone firmy są w stanie zrealizować zlecenie znacznie szybciej, nawet pomimo obecności w dokumentacji wymagających i trudnych do przełożenia opisów technicznych. Łączny koszt tłumaczenia zależy zarówno od zakresu niezbędnych prac, jak i lokalizacji. Wydatek ten jest zwykle nieco większy w dużych miastach, jednak pojedyncze zlecenie nie powinno kosztować więcej niż 200 złotych.

Badanie techniczne w stacji kontroli pojazdów

Po uzyskaniu spolszczonej dokumentacji, następnym krokiem nabywcy powinna być wizyta w stacji kontroli pojazdów. Pomyślność rejestracji sprowadzonego z zagranicy w dużym stopniu zależy od obecności aktualnego badania technicznego. Przeprowadzenie kontroli i zaktualizowanie danych jest konieczne na przykład w przypadku braku informacji o roku produkcji w załączonej dokumentacji zagranicznej. Wykonywane mogą być badania uzupełniające, podczas których określane i uzupełniane są wszelkie brakujące informacje. W stacji kontroli przeprowadza się także badanie pełne, czyli całkowitą diagnozę pojazdu. Zazwyczaj badanie uzupełniające kosztuje mniej więcej 60 złotych. Badanie pełne obejmuje pełną diagnostykę, w związku z czym jest bardziej kosztowne. Zwykle można je przeprowadzić za około 100 złotych. Do stacji kontroli pojazdów lepiej udać się jeszcze przed wizytą w urzędzie celnym. Aktualne badanie techniczne zwykle okazuje się niezbędne przy składaniu wniosku akcyzowego. Wszelką wiedzę teoretyczną uzyskać można często w firmach oferujących pomoc drogową.

Rejestracja w urzędzie celnym

Po skompletowaniu wszystkich dokumentów, należy złożyć je do wydziału komunikacji w urzędzie celnym. Podstawowe opodatkowanie dla pojazdów z silnikiem do 2000 ccm wynosi 3,1%, a dla maszyn z większą jednostką – 18,6%. Podstawa ta obliczana jest głównie na podstawie podawanych w umowie zakupu cen. Sam zakup auta spoza granic Polski odbywa się zwykle w walucie obcej. Musi ona być przeliczona na PLN, po kursie NBP aktualnym w dniu dokonania transakcji. Jeżeli podana kwota zostanie rozpatrzona jako niewiarygodna, wartość samochodu szacowana jest indywidualnie przez urząd celny. Po jej pomyślnym ustaleniu, nabywca otrzymuje wezwanie do zapłaty. Kupujący ma 40 dni na ostateczne opłacenie akcyzy. Można to zrobić osobiście, podczas wizyty w firmie rejestrującej lub urzędzie celnym. Płatności dokonać da się także w serwisie internetowym Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo – Celnych. W obu wariantach niezbędne jest złożenie deklaracji AKC-U. Płatność przyjmowana jest zarówno w formie przelewów, jak i gotówki. Od momentu zniesienia opłaty recyklingowej, rejestracja samochodu z zagranicy wynosi 256 złotych. Składa się na to 75 złotych za kartę pojazdu i 80 złotych za tablice, a także koszty pozostałe, m.in. za pozwolenie czasowe czy naklejki legalizacyjne.

Sprowadzanie samochodu z zagranicy

Rejestracją i opłacaniem dostarczenia pojazdu często zajmują się profesjonalni handlarze, wyręczając tym samym nabywcę. Sytuacja wygląda znacznie trudniej w przypadku samodzielnej próby sprowadzenia auta. Decydując się na zaangażowanie pośrednika, warto wybrać stronę dysponującą formularzem pozwalającym na rozbudowane możliwości określenia parametrów poszukiwanego pojazdu oraz ich doprecyzowania. Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy znacząco ułatwia całą operację, pozwalając kupującemu na uniknięcie dodatkowych opłat i często zapewniając większy wybór. Nabywca ma także pewność, że dokonuje zakupu pojazdu serwisowanego, bezwypadkowego, posiadającego rzetelnie sprawdzony stan techniczny oraz udokumentowany przebieg.