, kategoria: Ciekawostki.

Za liczbami i statystykami kryją się informacje, które mogą zaskakiwać, ale też skłaniać do rozsądku i bezpiecznej jazdy. Przyjrzeliśmy się, co mówią statystyki, dotyczące wypadków drogowych. Pierwsza rzecz, która nam się nasunęła, to to, że wypadki najczęściej zdarzają się przy dobrej pogodzie i na prostej drodze.

Po namyśle, uznaliśmy, że to logiczne. Bo przecież mgła, deszcz czy śnieg wpływają na kierowców mobilizująco do zachowania szczególnej ostrożności. W niesprzyjających warunkach drogowych jeździ się wolniej i ostrożniej, natomiast sucha, prosta droga, słońce budzą w nas demony prędkości.

Faktem jest, że piękna pogoda usypia czujność, a na prostej nas ponosi. Tak więc wypadkogenne są również autostrady, a wśród nich prym wiedzie najdłuższa, czyli A4. Monotonia długich odcinków autostrad sprzyja zmęczeniu, zasypianiu. Jedziesz ze stałą prędkością, w monotonnym krajobrazie, szybko się męczysz. Na autostradzie zadbaj o przerwy w podróży, ale też zwracaj uwagę na inne auta podczas zmiany pasa ruchu. Wszystko tu odbywa się przy ogromnych prędkościach, wielu właścicieli szybkich aut nie oszczędza na prędkości. Dlatego na autostradzie nie usypiaj, a w ręcz przeciwnie, pilnuj się bardzo.

Ponad połowa wypadków zdarza się na prostych odcinkach dróg. Nie dostosowuje się na nich prędkości do warunków ruchu, lekceważy innych użytkowników dróg, ignoruje pierwszeństwo przejazdu. Słowem ponosi nas fantazja. Często też do wypadków dochodzi na skrzyżowaniach dróg z pierwszeństwem przejazdu, oraz na łukach i w zakrętach, gdzie łatwo wpaść z drogi przy zbyt prędkiej jeździe.

Nie bez winy są również rowerzyści oraz piesi, którzy często lekceważą masę samochodu, wymuszając na kierowcach swoją uprzywilejowaną pozycję. Piesi często nieostrożnie wchodzą na jezdnię, wychodząc nagle przed nadjeżdżający samochód, wychodząc zza przeszkody, zza której nie było ich wcześniej widać, przechodzą na pasach na czerwonym świetle. Około 100 zabitych pieszych poniosło śmierć, bo stali, siedzieli czy leżeli na drodze. Kierowca nie zawsze jest w stanie na czas zauważyć postać leżącą na środku drogi…

Wg statystyk są województwa, w których najczęściej dochodzi do wypadków, w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców. Prym wiedzie tutaj województwo łódzkie, potem pomorskie i małopolskie, najmniejszą liczbą wypadków komunikacyjnych mogą pochwalić się województwa: kujawsko – pomorskie, podlaskie i lubelskie… Czyżby mniej prostych dróg?

Od kiedy w styczniu 2017 wzrosły sumy ubezpieczenia na osobę w związku z tym stawki za obowiązkowe ubezpieczenie OC, wielu kierowców bulwersuje wysokość składek. Jednak OC pozwala przerzucić na ubezpieczyciela koszty, jakie musiałbym ponieść w przypadku, gdy spowodujesz wypadek. W Polsce, w 2016 roku wypłacono ponad 8 mld odszkodowań, związanych z wypadkami komunikacyjnymi, kryjąc z ubezpieczenia OC szkody osobowe i majątkowe. Tutaj też należy pamiętać, że jazda bez ważnego OC może mieć jeden finał, czyli karę za brak obowiązkowej polisy, oraz dodatkowy, jeśli spowodujesz szkodę – Ubezpieczeniowy Fundusz gwarancyjny pokryje wysokość odszkodowania należnego za spowodowaną przez ciebie szkodę, jednak zażąda od ciebie zwrotu wypłaconych pieniędzy. Może cię to doprowadzić do ruiny.

Na szczęście, mimo, że stawki za ubezpieczenie OC rosną, to liczba wypadków maleje. Jesteśmy coraz bardziej świadomi i odpowiedzialni, przestrzegamy przepisów o ruchu drogowym, jeździmy coraz bardziej sprawnymi autami. To cieszy.