, kategoria: Porady.

Często, w ramach oszczędności właściciel samochodu po stłuczce nie wzywa lawety, tylko stara się dotransportować pojazd we własnym zakresie do miejsca zamieszkania lub do warsztatu. Okazuje się, ze nie zawsze mu wolno, chociaż jeżeli szkoda jest stosunkowo niewielka, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Jednak, gdy uszkodzenia są znaczne, trzeba się liczyć z tym, ze w razie kontroli drogowej policja zabierze kierowcy dowód rejestracyjny samochodu, a auto nakaże odstawić lawetą na parking policyjny lub parking firmy współpracującej z policją. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że w tej sytuacji nie możemy już wybrać pomocy drogowej sami, a musimy polegać na firmie, wezwanej przez policjanta.

Po drodze nie powinien poruszać się pojazd, którego karoseria została znaczenie uszkodzona, tak samo jak auto z poważnie uszkodzonym oświetleniem, hamulcami, układem kierowniczym …. Stanowi ono zagrożenie dla innych użytkowników drogi, a przede wszystkim dla pieszych. Dzisiejsze samochody są tak zaprojektowane, by w razie uderzenia w pieszego wyrządzić mu jak najmniejszą krzywdę, w momencie, gdy karoseria jest mocno uszkodzona, pieszy może doznać dodatkowo ran ciętych i innych obrażeń, które normalnie nie mogłyby się zdarzyć. I nie ma tu tłumaczenia, że powoli zjeżdżało się samochodem do warsztatu. Potrącenie pieszego ze skutkiem śmiertelnym to kara więzienia, więc warto o tym pamiętać, by nie narażać siebie i rodziny na nieprzyjemności, a kogoś innego na utratę życia.

Jedziesz uszkodzonym samochodem i zatrzymuje cię policja. Przede wszystkim tracisz dowód rejestracyjny, a to już zakaz dalszej jazdy. Jeśli uszkodzenia są stosunkowo niewielkie i nie wpływają znacząco na bezpieczeństwo jazdy samochodem, możesz uzyskać zaświadczenie o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego, ważne kilka dni, na mocy którego możesz w ograniczonym zakresie poruszać się samochodem. Po wykonaniu niezbędnych napraw kierowca powinien udać się do wydziału komunikacji miasta lub do starostwa, złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy. Do wniosku kierowca, czy właściciel auta powinien dołączyć zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdów, na mocy którego jego auto będzie ponowie dopuszczone do ruchu, mówiące o tym, że przyczyna odebrania dowodu rejestracyjnego ustała, zaświadczenie z policji o zatrzymaniu prawa jazdy, aktualna polisę OC.

Z parkingu policyjnego odbierasz samochód na mocy zgody wydanej przez właściwą komendę policji . Z parkingu odbierasz samochód na wezwanej w tym celu lawecie. Możesz pomocy drogowej szukać sam lub skorzystać z usług firmy współpracującej z policją.

Na parking twoje auto może trafić z różnych względów:

  • uszkodzenia karoserii
  • uszkodzenia oświetlenia
  • uszkodzenia szyb
  • uszkodzenia układu wydechowego
  • uszkodzenia układu hamulcowego
  • zaawansowana korozja
  • brak aktualnego przeglądu
  • brak ubezpieczenia OC

W drodze wyjątku policjant może się zgodzić, aby wezwana przez niego laweta odwiozła cię pod wskazany adres – do warsztatu lub domu, jednak nie jest to obowiązkiem funkcjonariusza i zależy to przede wszystkim od jego dobrej woli.

Więc może czasem, w drodze zdrowego rozsądku warto pomyśleć, że narażamy się na dodatkowe koszty, bo i parking i laweta policyjna słono kosztują, a od razu wezwać pomoc drogową z którą będzie można dogadać się co do ceny? No i nie tylko kasa tu się liczy, bo życie i bezpieczeństwo innych ludzi jest bezcenne.