, kategoria: Aktualności.

Środa, 6 kwietnia. Dostajemy zlecenie, które przyjmujemy jak każde inne. Tymczasem okazuje się, że wieziemy coś, co dla ekologów, naukowców jest bezcenną perłą, bezcennym doświadczeniem. Na naszej lawecie spoczywa prototyp pojazdu o napędzie słonecznym, zbudowany przez grupę studentów z Politechniki Łódzkiej w 2015 roku.

Drużyna konstruktorów, licząca pięć osób, o nazwie Łódź Solar Team, wzięła udział w World Solar Challenge 2015, prestiżowym konkursie pojazdów zasilanych energią słoneczną. Konkurs odbywa się w Australii, a biorą w nim udział najbardziej prestiżowe uczelnie świata. Łódzki projekt był jak do tej pory jedynym projektem z Polski. Projekt opracowany przez polaków, to małe, miejskie autko, jednak bardzo dzielne, ponieważ przejechało ponad 3 tysiące kilometrów australijskich dróg i bezdroży, prowadzących przez pustynię.

Pojazd ma około 5 metrów długości, panele słoneczne zajmują około 6 metrów kwadratowych. Jego kształt przypomina kroplę wody. Waży około 300 kg. Jest dwuosobowe. Jego maksymalna prędkość do 100 km na godzinę. Prace nad solarnym bolidem trwały przez półtora roku. Karoserię wykonani z włókna węglowego, co zapewniło nie tylko lekkość konstrukcji, ale i jej wytrzymałość. Droga trzech tysięcy kilometrów została pokonana dzięki energii słonecznej, chociaż startujący mają możliwość dwukrotnego doładowania pojazdu z gniazdka – na początku i w połowie trasy.

Podobno pojazdy o napędzie hybrydowym i elektrycznym to przyszłość. Zasoby paliw kopalnych kurczą się w zastraszającym tempie, a koszt ich wydobycia stale rośnie, stając się również bardzo skomplikowanym procesem. Cieszy niezmiernie fakt, że nasi młodzi wynalazcy mają na tyle otwarte umysły, są na tyle zdolni, by budować prototypy na światowym poziomie, prototypy, które zdają praktyczny egzamin z użytkowości.

My dzielnego malucha dostarczyliśmy na parking Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Po pokazach na terenie AGH zabraliśmy go w drogę powrotną do Łodzi. Szkoda, że nasz klimat utrudnia korzystanie z napędu słonecznego 🙂