, kategoria: Porady.

Sprawne opony to bezpieczne opony, czyli z odpowiedniej głębokości bieżnikiem, jednolite w strukturze, bez popękań i niezleżałe. Co najważniejsze, jakość opon nie jest głównie wynikiem ich złego przechowywania, a sposobu eksploatacji. Nie mniej warto zwrócić uwagę na sposób ich składowania.

Gdzie przechowywać opony?

Przechowywanie opon to prawdziwie strategiczne działanie. Tu nie ma mowy o złożeniu ich na kupkę i przestawianiu co jakiś czas, gdy chcemy dojść do miejsca, które zagradzają. Wybierając miejsce na opony, warto też zwrócić uwagę, aby w okolicy nie było grzejników, pieca czy innego źródła ciepła, które może wpłynąć na jakość struktury gumy.
Ponadto opony nie powinny stać obok urządzeń generujących ozon, który uszkadza gumę. W okolicy nie powinien zatem stać transformator, spawarka czy generator elektryczny. W tym wypadku niebezpieczne są też ewentualne iskrzenia i wyładowania.
Niewskazane jest przechowywanie ogumienia na zewnątrz, ponieważ nawet pod przykryciem koła będą narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, zwiększoną wilgotność otoczenia czy nadmierne nasłonecznienie – jeśli przechowywane będą opony zimowe.
Najlepiej wybrać miejsce suche, chłodne i wentylowane, bez nacieków olejowych, benzynowych i innych chemicznych, które mogą uszkodzić gumę.

Jak przygotować opony i felgi do magazynowania?

Można przechowywać całe koła lub osobno opony i felgi.

Przygotowanie opon

Opony przygotowywane do składowania powinny być oznaczone (Lewy Przód-Prawy Przód, Lewy Tył-Prawy Tył). To znacznie ułatwi późniejsze ich zakładanie i pozycję.
Ponadto wszystko musi być dokładnie umyte. Warto skorzystać tu z gąbki i środka myjącego, choćby to była woda z szamponem. Jeśli skusimy się na użycie myjki ciśnieniowej, należy pamiętać, że trzymając lancę bliżej niż 30 cm od opon, można je uszkodzić. Po myciu trzeba też odczekać do całkowitego ich wyschnięcia.
Czyste opony najlepiej zabezpieczyć środkami chemicznymi i kosmetykami samochodowymi przeznaczonymi do konserwacji gum. To znacznie uchroni powierzchnie gumowe przed uszkodzeniami, głównie w wyniku działania środowiska i innych czynników zewnętrznych.

Przygotowanie całych kół

Również całe koła trzeba odpowiednio umyć. Szczególnie warto zwrócić uwagę, czy w felgach i miejscu ich łączenia z oponami nie zalega piasek lub inne zabrudzenia.
Umyte koła również trzeba wysuszyć, ponieważ mokre koła z felgami, złożone w stosie, mogą skorodować, szczególnie jeśli ktoś wpadnie na pomysł zapakowania ich w tym stanie w foliowe worki.

Przygotowanie felg

Felgi trzeba odpowiednie przygotować, zanim zostaną złożone do przechowania.

Felgi aluminiowe

Jeśli mamy felgi aluminiowe i korzystamy z myjki automatycznej, warto zwrócić uwagę na resztki pyłu hamulcowego, brud czy piasek. Łatwo zmyje się je środkami przeznaczonymi do czyszczenia aluminium, dzięki czemu nie porysujemy ich powierzchni. Preparat wystarczy nanieść na felgi, odczekać kilka minut i dokładnie go spłukać. Nie raz warto użyć past lekkościernych, jeśli zabrudzenia są szczególnie uciążliwe, lub musimy usunąć np. resztki asfaltu.
Po umyciu i dokładnym osuszeniu felg aluminiowych warto je zakonserwować środkiem jednocześnie nabłyszczającym i utrudniającym przywieranie brudu i powstawanie ognisk rdzy.

Felgi stalowe

Felgi stalowe również trzeba dokładnie umyć i zabezpieczyć je przed rdzewieniem. Oczywiście nie trzeba przy nich aż tyle zabiegów, jak przy felgach aluminiowych.

Jak przechowywać opony i koła?

Jeśli przechowujemy całe koła, a nie jedynie opony, warto utrzymać ich ciśnienie eksploatacyjne.
Opon bez felg nie wieszamy i nie układamy w stosy. Tutaj najlepiej przechowywać je w pionie i obracać, co ok. 4 tyg. Jeśli zaś przechowujemy opony z felgami, nie stawiamy ich pionowo. Lepiej je powiesić lub ułożyć w stos, pamiętając o co 4 tyg. zmianie ich kolejności położenia.
W pomieszczeniu powinno być od -5 do + 25 st. C i 70% wilgotności powietrza.

Zadbaj o koła w sezonie i poza nim!

Koła są jednym z ważniejszych elementów auta. Ich sprawność i jakość gwarantuje bezpieczną jazdę w każdych warunkach. Dbaj więc o opony podczas eksploatacji i odpowiednio je przechowuj, a zachowają swoją jakość przez kolejne sezony.

 

Pamiętaj o wymianie opon na wiosnę i zimę. Poznaj naszą ofertę na stronie http://euro-wulkan.pl